Almanca Alfabe Öğrenme

Cagridilokulu

Günümüzde 120 milyondan fazla insanın konuştuğu Almanca, dünyada 38 ülkede konuşulmaktadır. Avrupa Birliğinde en çok konuşulan dil olan Alman dili, aynı zamanda dünyanın 8 ülkesinin resmi dilidir. Bu dil, şairlerin ve düşünürlerin dili olarak bilinir. Bu yüzden birçok kişi Almanca öğrenmek konusunda zorlanacağını düşünür.

Oysa bu dili gerçekten öğrenmek isteyen bir kişi, kendi kendine çalışarak da bu dili öğrenebilir. Almanca’yı öğrenmenin ilk adımı, alfabeyi öğrenmektir. Hint-Avrupa ailesinin bir üyesi olan Almanca, Latin alfabesini kullanır ve Almanca’da 30 harf vardır. Alman alfabesi İngilizce’ye çok benzese de Almanca’da İngilizce’de bulunmayan 4 harf daha vardır.

Bunlar; ä, ö, ü ve ß harfleridir. Almanca alfabe öğrenme işine giriştiyseniz, öncelikle bilmelisiniz ki g, h, r harfleri boğazdan telaffuz edilir. Almanca’daki W, İngilizce’deki V’ye benzer, Almanca’daki V ise İngilizce’deki F’ye benzer. Almanca’daki S, bir kelimenin başında veya ardından bir sesli harf geldiğinde Z okunur. ß harfi asla bir kelimenin başında görünmez.

Almanca Harfler

A a                         B b                         C c                          D d                         E e         

F f                           G g                         H h                         I i                            J j           

K k                          L l                            M m                      N n                         O o        

P p                         Q q                         R r                          S s                          T t          

U u                         V v                         W w                       X x                          Y y         

Z z                          ä                             ö                             ü                             ß

Almanca Öğrenmek

Alman dili, katı kurallara sahip, yapılandırılmış bir dildir, bu yüzden Almanca öğrenmek hem zor hem de kolaydır. Almanca’yı öğrenmek zordur, çünkü başlangıçta bu dilin kurallarını ve yapısını iyi bir şekilde öğrenmeniz, bol bol ezber yapmanız gerekecektir.

Ama aynı zamanda Almanca’nın kolay olduğunu da söylemek mümkündür, çünkü bu dili öğrenmek için bir kez bu dilin yapısını kavradığınızda ve kuralları tam olarak öğrendiğinizde işin en zor kısmını tamamlamış olacaksınız. Almanca kursu önerilerinden en iyisini seçerek Almanca’nın kurallarını daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Almanca Kaç Ayda Öğrenilir ?

Almanca kaç ayda öğrenilir sorusunun cevabı, kişinin öğrenme azmine ve çalışma tarzına bağlı olarak değişmektedir. Almanca alfabe öğrenme ile başlayan bu süreç belirli bir zaman alacaktır. Çünkü yabancı dil öğrenmek, çaba ve zaman isteyen bir çalışmadır.

Ancak bir insan ortalama olarak Almanca’yı 6 ila 12 ay arası bir zaman süresinde öğrenebilir. Bu süreyi kısaltmanın en iyi yolu ise temel gramer kurallarını öğrendikten sonra mümkün olduğunca çok kelime öğrenmektir.

Almanca öğrenmek için farklı seviyelerde çalışma yapmanız gerekmektedir. Almanca’yı öğrenmeye yeni başlayan kişiler, A1 seviyesinden başlarlar. Almanca’nın anadil seviyesi olan yeterlilik düzeyinde Almanca ise C2 seviyesidir. Her seviye için farklı öğrenme süreleri vardır. Bu seviyelerde Almanca’yı kaç ayda öğrenebileceğiniz aşağıda gösterilmiştir:

  • A1 seviyesi – 2 ay (Başlangıç)
  • A2 seviyesi – 2 ay (Orta düzey)
  • B1 seviyesi – 2 ay (Orta)
  • B2 seviyesi – 3 ay (Orta üst düzey)
  • C1 seviyesi – 3 ay (İleri düzey)
  • C2 seviyesi –  3 ay (Yeterlilik düzeyi – Ana dil seviyesi)

Almanca Öğreniyorum

Herhangi bir dili öğrenmenin en iyi yöntemi, öncelikle o dilin gramer (dilbilgisi) kurallarını öğrenmek ve kelime haznenizi artırmaktır. Almanca alfabe öğrenme , telaffuzları doğru yapma konusuna hakim olduktan sonra eğer İngilizce biliyorsanız, Almanca’yı daha kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Ancak İngilizce ile Almanca’nın arasında bazı farklılıklar vardır. Örneğin, Almanca’da dilbilgisi kuralları İngilizce’den farklıdır. Aynı zamanda Almanca’da İngilizce kadar çok kelime bulunmaz. Bu yüzden Almanca’daki kelimeler, birçok farklı anlamda kullanılmaktadır. Bu yüzden Almanca öğrenmek istiyorsanız, mümkün olduğunca kelime bilginizi artırmalısınız. Almanca’da diğer dillerden farklı olarak cinsiyet sistemi denilen bir sistem vardır.

Bu sisteme göre Almanca’da her kelimenin eril, dişil ve nötr olmak üzere bir cinsiyeti vardır. Kelimelerin cinsiyetlerini öğrenmeniz, Almanca’yı öğrenmenizin temel yapıtaşlarından biridir. Almanca’da cümle yapısı da bazı kurallara göre oluşturulur. Almanca’da kelime sırası, Türkçe’deki gibi (özne + nesne + yüklem) belli bir sırayı takip etmez. Bu dilde kelime sırası, belirli kurallara göre değişmektedir. Bu kuralları öğrenmeniz de bu dili öğrenmenin temellerinden biridir.

İlginizi çekebilir: Almanca meslekler

Sıkça Sorulan Sorular

Almanca Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Bir insan ortalama olarak Almanca’yı 6 ila 12 ay arası bir zaman süresinde öğrenebilir.

Almanca Hangi Dil Ailesindendir?

Almanca Hint-Avrupa ailesinin bir üyesidir.

Almanca Alfabe Öğrenmek Kolay Mıdır?

Telaffuzları doğru yapma konusuna hakim olduktan sonra eğer İngilizce biliyorsanız, Almanca’yı daha kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın

Call Now Button