Almanca Konuşan Ülkeler

Cagridilokulu

Almanca, Almanya’nın dışında da birçok ülkede konuşulan bir dildir. Dünyada en çok konuşulan dillerden biri olan Almanca’yı dünya çapında yaklaşık 200 milyon kişi konuşmaktadır. Almanya, elbette, diğer tüm ülkelerden daha fazla Almanca konuşan insana ev sahipliği yapmaktadır.

Almanya’da 75 milyondan fazla kişi (nüfusun %92’si) Almanca’yı anadili olarak konuşmakta, 5,6 milyon kişi (%7) ise Almanca’yı ikinci dil olarak konuşmaktadır. Almanya’da kullanılan birçok farklı lehçe vardır, ancak ülkenin resmi dil olarak kullandığı Almanca, standart Almanca’dır. Almanca konuşan ülkeler dünyanın farklı kıtalarında yer almaktadır. Dünyanın her yerinde konuşulan tek bir Almanca yoktur, çünkü Almanca’nın birçok farklı lehçesi vardır. Avrupa’da, Avrupa Birliği’nin nüfusunun %16’sından fazlası Almanca konuşmaktadır.

İtalya’da, Fransa’da, Polonya’da, Danimarka’da ve Romanya’da da Almanca konuşan kişi sayısı oldukça fazladır. Fransa’da Almanca resmi dil olmasa da bu ülkede anadili Almanca olan 750,000 kişi yaşamaktadır.

Bu rakam, toplam Fransız nüfusunun yaklaşık %1.2’sini oluşturmaktadır. Avrupa dışında Namibya, Güney Afrika ve Kazakistan gibi bazı ülkelerde de Almanca en fazla konuşulan dillerden biridir. Alman göçmenlerden dolayı Amerika Birleşik Devletleri, Norveç, Brezilya, Meksika ve Avustralya gibi ülkelerde de Alman dilini konuşan insanların sayısı çok yüksektir.

Almanca konuşan ülkeler arasında ilk sırada Avrupa ülkeleri gelmektedir. Avrupa’da birçok ülke Almanca konuşmaktadır. Bu ülkelerin bazılarında Almanca resmi dil iken bazılarında ise azınlık dili olarak konuşulmaktadır. Almanca, Avrupa’da bulunan 6 ülkenin resmi dilidir.

Bu ülkeler; Almanya, Belçika, Avusturya, İsviçre, Lüksemburg ve Lihtenştayn’dır. Avusturya nüfusunun %93’ünden fazlası Almanca konuşmaktadır ve bu ülkede Almanca konuşan 8 milyon insan yaşamaktadır. Aynı zamanda Avusturya, Almanca’nın en fazla konuşulduğu ülkeler sıralamasında 2. sıradadır.

Belçika’da nüfusun %23’ü, Lihtenştayn’da nüfusun %85’i ve İsviçre’de nüfusun %70’i Almanca konuşmaktadır. Avrupa’da Almanca konuşulan ülkelerden biri olan Lüksemburg’da insanların sadece çok küçük bir kısmı, nüfusun sadece %2’si, Almanca’yı resmi dil olarak konuşmaktadır. Ancak Almanca’yı ikinci dil olarak konuşanların sayısı nüfusun %67,5’ini oluşturmaktadır.

İlginizi çekebilir: Almanca Kendini Tanıtma

Dünyada Almanca Konuşan Ülkeler

Dünya’da birçok ülkede Almanca, en fazla konuşulan dillerin başında gelmektedir. Almanca konuşan ülkeler arasında Danimarka, Polonya, Slovakya, Rusya, Kazakistan, Romanya, Macaristan ve İtalya başta gelmektedir.

Danimarka’da 15,000 Almanca konuşan insan vardır. Rusya’da anadili Almanca olan 500,000 kişi yaşamaktadır. Ancak Rusya’da konuşulan Almanca, 16. yüzyıldaki Alman lehçesine dayanmaktadır. Kazakistan’da ise anadili Almanca olan 180,000 kişi yaşamaktadır. Çek Cumhuriyetinde, 40,000’den fazla insan Almanca konuşmaktadır. Macaristan’da ise 600,000 kişi Almanca’yı anadili olarak konuşmaktadır.

Almanca’nın konuşulduğu bir diğer bölge ise İtalya’nın Güney Tirol eyaletidir. Güney Tirol eyaleti bir ülke olmadığı için Almanca’nın resmi dil kabul edildiği ülkeler arasında adı geçmez. Ancak Güney Tirol eyaletinde Almanca resmi dildir. Güney Tirol’de resmi dili Almanca olan 350,000 kişi yaşamaktadır.

Almanca Konuşan Ülkeler Haritası

Almanca’nın en fazla konuşulduğu kıta Avrupa kıtasıdır. Avrupa kıtasından başka Amerika ve Afrika da dünyada Almanca’nın en fazla konuşulduğu kıtalardır. Almanca konuşan ülkeler 16. yüzyıldan itibaren çeşitli ülkelere göç eden Alman göçmenler sayesinde dünyanın dört bir yanına dağılmıştır.

Bu ülkelerde konuşulan Almanca, 17. ve 18. yüzyıllarda konuşulan Almanca’nın lehçelerinden oluşmaktadır. 1884’ten 19. yüzyılın başlarına kadar Güney Afrika’daki Namibya’da bir Alman kolonisi yaşıyordu. Bu yüzden Namibya bağımsızlık kazanana kadar Almanca’nın resmi olarak konuşulduğu bir ülkeydi.

Günümüzde halen Namibya’da yaklaşık 20,000 kişi Almanca konuşmaktadır. Afrika kıtasından başka Amerika kıtasında da yaygın bir dil olarak Almanca konuşulmaktadır. Amerika’da Alman kökenli 46 milyon insan yaşamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Dünyada Almanca Konuşan Ülkeler Hangileridir?

Almanca konuşan ülkeler arasında Danimarka, Polonya, Slovakya, Rusya, Kazakistan, Romanya, Macaristan ve İtalya başta gelmektedir.

Almanca konuşan ülkeler nerededir?

Almanca konuşan ülkeler arasında ilk sırada Avrupa ülkeleri gelmektedir. Avrupa’da birçok ülke Almanca konuşmaktadır. Bu ülkelerin bazılarında Almanca resmi dil iken bazılarında ise azınlık dili olarak konuşulmaktadır.

Namibya Almanca mı Konuşuyor?

Günümüzde halen Namibya’da yaklaşık 20,000 kişi Almanca konuşmaktadır.

Yorum yapın

Call Now Button